I. Karta Dużej Rodziny
Informacje podstawowe:
Karta Dużej Rodziny to realna pomoc dla rodzin, które mogą korzystać z przygotowanych specjalnie dla nich zniżek i ulg w Państwa instytucjach i przedsiębiorstwach. Ideą Karty jest ułatwienie rodzinom, przynajmniej z trójką dzieci, dostępu do kultury, aktywnego spędzania czasu oraz obniżenie kosztów codziennego życia (przykładowo mogą to być zniżki na dokonywane zakupy w placówkach handlowych i usługowych, zniżki w przedszkolach niepublicznych, w niepublicznych placówkach medycznych, kulturalnych i obiektach sportowych, rabaty na naukę w szkołach języków obcych, zniżki przy korzystaniu z oferty lokali gastronomicznych, hoteli, pensjonatów, aptek, zniżki przy korzystaniu z usług sektora turystycznego).
Podstawa prawna
Szczegóły realizacji programu zostały określone w Ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.
Zapoznaj się z ustawą o Karcie Dużej Rodziny
Lista zniżek ustawowych przysługujących osobom posiadającym Kartę Dużej Rodziny
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje:
- wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka
- dzieciom:
- w wieku do 18. roku życia,
- w wieku do 25. roku życia – w przypadku dzieci uczących się w szkole lub szkole wyższej,
- bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej.
Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?
Mieszkańcy gminy Świecie wnioski o Kartę Dużej Rodziny mogą składać w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Gen. Józefa Hallera 11, pok. nr 24 (Biuro Obsługi Mieszkańców).
Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o przyznanie Karty Dużej Rodziny.
Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w przypadku dzieci w wieku powyżej 18 roku życia.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest niezależnie od dochodu w rodzinie i jest wydawana bezpłatnie, z wyjątkiem wniosku o wydanie duplikatu Karty – wtedy należy uiścić opłatę w wysokości 15 zł.
Liczba instytucji i firm, które zaoferują zniżki rodzinom będzie się systematycznie powiększać.
Wyszukaj partnerów Karty Dużej Rodziny
Wszystkie miejsca oferujące zniżki będą opatrzone logo: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.
Szczegółowych informacji mieszkańcy gminy Świecie mogą uzyskać w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego, tel. 52 880 10 11, 52 880 10 10.
Zostań Partnerem w Programie Karty Dużej Rodziny
Zapraszamy wszystkie zainteresowane lokalne podmioty gospodarcze, niezależnie od sektora i wielkości lub organizacje pozarządowe do współpracy w Programie Karty Dużej Rodziny.
Udział w programie to szereg korzyści dla firm i instytucji. Partnerzy Programu, oprócz prestiżu, zyskują grupę lojalnych klientów. Karta Dużej Rodziny to także ważny element prowadzenia biznesu odpowiedzialnego społecznie.
Jak można dołączyć do programu?
- Należy złożyć deklarację dołączenia do Karty Dużej Rodziny.
- Po weryfikacji formularza zostaną uzgodnione z Twoją firmą/instytucją szczegółowe warunki współpracy,
- Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (w przypadku firm/instytucji działających na terenie całego kraju będących spółkami Skarbu Państwa bądź podmiotami o znaczeniu strategicznym) lub Związek Dużych Rodzin “Trzy Plus” (w przypadku firm/instytucji działających lokalnie lub na terenie całego kraju) podpisze z twoją firmą/instytucją umowę ws. przyznawania uprawnień rodzinom wielodzietnym.
Skontaktuj się z negocjatorem
Działasz lokalnie – negocjatorem ds. partnerów lokalnych w województwie kujawsko-pomorskim jest Pani Grażyna Wyżlic-Czerwińska tel. 732 988 478, e-mail: grazyna.czerwinska@3plus.pl
Działasz na terenie całego kraju – negocjatorem ds. partnerów strategicznych jest Pani Agnieszka Domańska, tel. 732 988 452, e-mail: agnieszka.domanska@3plus.pl.
II. Wypłaty Świadczeń
Wypłaty zasiłków rodzinnych, opiekuńczych oraz funduszu alimentacyjnego.
SIERPIEŃ 2024 r.
UWAGA!
Świadczenia rodzinne i funduszu alimentacyjny będą wypłacane DNIA 21.08.2024 r. w punkcie kasowym Banku Spółdzielczego w Świeciu przy ul. Hallera 7A, w godzinach 9:00-15:00
WYPŁATY NA KONTA BANKOWE DLA OSÓB, KTÓRYCH NAZWISKA ROZPOCZYNAJĄ SIĘ NA NASTĘPUJĄCE LITERY ALFABETU:
A,B,C,D,E,F,G | 16.08.2024 r. |
H,I,J,K | 19.08.2024 r. |
L,Ł,M,N | 20.08.2024 r. |
O,P,R,S | 21.08.2024 r. |
Ś,T,U,W,Z,Ż | 22.08.2024 r. |
WRZESIEŃ 2024 r.
UWAGA!
Świadczenia rodzinne i funduszu alimentacyjny będą wypłacane DNIA 18.09.2024 r. w punkcie kasowym Banku Spółdzielczego w Świeciu przy ul. Hallera 7A, w godzinach 9:00-15:00
WYPŁATY NA KONTA BANKOWE DLA OSÓB, KTÓRYCH NAZWISKA ROZPOCZYNAJĄ SIĘ NA NASTĘPUJĄCE LITERY ALFABETU:
A,B,C,D,E,F,G | 16.09.2024 r. |
H,I,J,K | 17.09.2024 r. |
L,Ł,M,N | 18.09.2024 r. |
O,P,R,S | 19.09.2024 r. |
Ś,T,U,W,Z,Ż | 20.09.2024 r. |
III. System Powszechnej Teleopieki
Rada Miejska dnia 29 października 2020 roku podjęła uchwałę o jego przyjęciu program „System powszechnej teleopieki dla mieszkańców gminy Świecie”.
Celem tego programu jest zapewnienie wsparcia w szczególności osobom starszym, samotnym, schorowanym i niepełnosprawnym.
Polega on na bezpłatnym dostępie do telefonicznej opieki domowej, polegającej na elektronicznym, całodobowym monitoringu i przyzywaniu natychmiastowej pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.
Do programu Powszechnej teleopieki dla mieszkańców gminy Świecie może przystąpić każdy jego mieszkaniec po złożeniu wniosku z jego załącznikami w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Świeciu. Prócz tego, taka osoba musi posiadać dostęp do sieci telekomunikacyjnej i musi zaopatrzyć się w urządzenie alarmowe obsługiwane przez Centrum Alarmowe. Seniorów powyżej 60. roku życia oraz osób legitymujących się aktualnym orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (zgodne z przepisami ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych), gmina Świecie zaopatruje w sprzęt nieodpłatnie. W sytuacji gdy stan zdrowia osoby zainteresowanej nie pozwala na złożenie wniosku osobiście, może to uczynić w jego imieniu opiekun, rodzina, jeżeli przedłożą w Urzędzie Miejskim w Świeciu stosowne pełnomocnictwo.
Gmina Świecie posiada do wyboru dwa urządzenia alarmowe. Jedno z nich wyposażone jest w opaskę na rękę z przyciskiem alarmowym oraz telefonem komórkowym. Natomiast drugie urządzenie składa się z wisiora na szyję z przyciskiem alarmowym oraz telefonu stacjonarnego.
Wszelkich, dokładniejszych informacji oraz odpowiedzi na pojawiające się pytania można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Hallera 11, 86-100 Świecie.
Załączniki: